Premium Dog Food Made in Germany

Składniki Happy Dog

Które składniki karmy są zdrowe dla Twojego psa, które są dobrze tolerowane, a które nie?

Może zadajesz sobie te i podobne pytania i nie jesteś pewny co do składników karmy dla psów.
Tutaj możesz uzyskać jasny obraz składników karmy dla psów.

Ein großer brauner Hund sitzt in einem Kornfeld und blickt in die Ferne

Zboże - dobre czy złe dla psa?

Być może słyszałeś lub czytałeś, że zboże jest złe dla psów. Naukowo jednak nie ma powodu, aby demonizować zboże i zawarte w nim węglowodany. Wyjaśnienie leży w historii ewolucji wilka w psa: w przeciągu dziesiątek tysięcy lat pies optymalnie przystosował się do życia w naszym sąsiedztwie. W tym procesie jego zdolność do trawienia węglowodanów, takich jak skrobia, znacznie się poprawiła.

Kiedy podawać karmę bezzbożową?

Enzym trawienny trawiący skrobię jest ponad 7 razy bardziej aktywny u psów niż u wilków. Naukowcy znaleźli też wiele innych przesłanek świadczących o tym, że psy potrafią dobrze trawić węglowodany. Dlatego z dzisiejszej perspektywy można powiedzieć, że zboża i inne węglowodany nie są uniwersalnie nieodpowiednie dla psiej diety.
Decyzja o tym, czy pies może być karmiony karmą zawierającą zboża, zależy raczej od indywidualnej tolerancji, czyli karma bezzbożowa jest konieczna tylko dla psów z udowodnioną nietolerancją lub alergią - a to zdarza się znacznie rzadziej, niż wielu sądzi.

Zawartość mięsa - nieprecyzyjne określenie

Białko (proteina) jest niezbędnym materiałem budulcowym w organizmie psa. Mięso służy jako podstawowe źródło białka w karmach dla psów. Jednak termin "zawartość mięsa" nie jest ani chroniony, ani naukowo zdefiniowany. Można go porównać z terminem "light", który można znaleźć na wielu produktach dla nas, ludzi. Poważne oświadczenie na karmie definiuje "zawartość mięsa" jako udział białka zwierzęcego w całkowitej ilości białka w karmie dla psów.
Jak więc wygląda "zawartość mięsa" w karmie suchej Happy Dog? W zależności od receptury i obszaru zastosowania, "udział białka zwierzęcego w całkowitej ilości białka" w sortach Happy Dog wynosi od 70 do 80 procent. W naszych specjalnych recepturach udział białka zwierzęcego może się od tego różnić, aby zaspokoić szczególne potrzeby, do których poszczególne karmy specjalne są przeznaczone.

Swoją drogą: ważny jest nie tylko udział białka w karmie dla zwierząt, ale także jego różnorodność, ponieważ nie wszystkie białka są takie same. Białka składają się z pojedynczych, ale różnych budulców - aminokwasów. Niektóre aminokwasy są niezbędne dla mięsożerców, dlatego ważna jest odpowiednia mieszanka. Zbilansowana dieta jest więc również podstawą dla psa, aby zapobiec niedoborom, zapewnić mu wydajność i zdrowe starzenie.

Oznaczenie źródeł białka zwierzęcego

Istnieją wymogi prawne dotyczące oznaczenia poszczególnych pasz pochodzenia zwierzęcego od zwierząt ciepłokrwistych. To, co kiedyś nazywało się na przykład "mączką z mięsa drobiowego", obecnie musi być oznaczone jako "mączka drobiowa" lub alternatywnie "białko z drobiu" lub "białko drobiowe". Jest to zawsze surowiec wysokiej jakości, który musi przejść te same testy żywnościowe, co inne pokarmy zwierzęce.

Melasa buraczana nie jest ukrytym cukrem

Melasa buraczana jest tym, co pozostaje z buraka cukrowego po wydobyciu z niego cukru kryształu i syropu cukrowego. To, co pozostaje, to włókniste składniki buraka cukrowego. W naszej karmie dla zwierząt stosujemy melasę buraczaną, która jest "odcukrzona" i jednocześnie bardzo bogata w włókna surowe, które są ważnym błonnikiem. Mają one wiele korzyści zdrowotnych: są niezbędne dla zdrowia jelit Twojego pupila i w nagłych wypadkach mogą nawet wiązać toksyny bakteryjne chorobotwórczych zarazków jelitowych. Melasa buraczana nie jest więc słodka, nie powoduje tycia i nie służy poprawie smaku.
Czy wiesz, że melasa buraczana używana do karmy dla zwierząt domowych zawiera tak minimalne ilości cukru, że wchodzi nawet w skład żywności dla diabetyków? I, że pies o masie 20 kg spożywa zaledwie 0,5 g cukru przy dziennej porcji 250 g karmy? Dla porównania: Nawet cent waży 4 razy więcej przy 2 g.

Co to jest celuloza?

Celuloza to dobrze tolerowane, bardzo czyste surowe źródło włókna, które pierwotnie pochodzi z drewna. Ale jaka jest funkcja celulozy w karmie dla psów? W karmie dla zwierząt ten surowy błonnik jest używany na przykład do osiągnięcia dobrego efektu sytości lub do stabilizacji konsystencji odchodów u wrażliwych zwierząt.
Dlatego też celuloza jest często uwzględniana w recepturach, których celem jest redukcji masy a także w karmach dla szczeniąt czy dla czworonożnych seniorów. Nadal jednak zastanawiasz się, dlaczego celuloza znajduje się w karmie? Jest ku temu dobry powód, ponieważ inne źródła włókna surowego w ilościach wymaganych w tych recepturach powodowałyby znacznie większą objętość odchodów i zwiększone wzdęcia.