Premium Dog Food Made in Germany

Wskazówki dotyczące karmienia szczeniąt

Jeśli nie jesteś pewien kiedy, jak często, ile i jaką karmę powinien dostawać Twój szczeniak, chętnie Ci doradzimy.

Stopniowa zmiana karmy

W pierwszych dniach należy pozostać przy karmie dla szczeniąt, którą szczeniak był już karmiony w poprzednim domu. Zmiana karmy w tym czasie może dodatkowo obciążyć układ trawienny młodego psa.
Kiedy szczeniak już się zadomowi, zwykle po jednym do dwóch tygodni, można rozpocząć zmianę karmy: wystarczy wmieszać odrobinę nowej karmy do dziennej porcji dotychczasowej karmy i każdego dnia zwiększać nieco jej udział. Dzięki temu układ trawienny szczeniaka będzie mógł powoli przyzwyczajać się do nowej karmy. Po wybraniu karmy dla szczeniąt należy przy niej pozostać.

Ile karmy może zjeść szczeniak?

Ważne jest, aby dokładnie kontrolować dzienne spożycie karmy przez szczeniaka, ponieważ zbyt duża lub zbyt mała podaż witamin i składników odżywczych może prowadzić do problemów ze wzrostem. Dlatego należy przestrzegać zalecanych ilości karmy podanych na opakowaniu Happy-Dog-karma-sucha. Punktem wyjścia jest zawsze "masa docelowa" typowa dla danego wieku i rasy, a niekoniecznie aktualna "masa rzeczywista". Może ona być wyższa w przypadku młodych zwierząt, które zbyt szybko urosły. Jeśli w takim przypadku "masa rzeczywista" będzie podstawą żywienia, będzie to dodatkowo sprzyjać zbyt szybkiemu wzrostowi. Ogólną zasadą jest podawanie karmy "tak mało jak to możliwe i tak dużo jak to konieczne".

Jak często powinienem karmić mojego szczeniaka?

Jeśli chcesz zrobić wszystko dobrze podczas karmienia szczeniaka, możesz wykorzystać zalecenia ekspertów dotyczące częstotliwości karmienia jako podstawę:

  • do 4. miesiąca życia: 4 posiłki/dzień,
  • do 6 miesiąca życia: 3 posiłki/dzień,
  • od pół roku: 2 posiłki/dzień

Podczas gdy dorosłe psy są zwykle karmione dwa razy dziennie, szczeniętom należy zapewnić możliwość częstszego jedzenia. Ze względu na to, że szczenięta mają jeszcze stosunkowo mały żołądek, na początku mogą przyjmować tylko niewielkie ilości karmy. Duże ilości karmy bardzo obciążyłyby organizm szczenięcia.

Das Happy Dog Young Trockenfutter wird in Herzkrokettenform gefertigt. Drei Welpen fressen Herzkroketten, die an einer Schnur aufgefädelt wurden.

Czy mogę podawać szczeniakowi coś w międzyczasie?

Podobnie jak dorosłe psy, szczenięta oczywiście uwielbiają smakołyki jako nagrodę lub małą przekąskę w międzyczasie. Należy je jednak podawać oszczędnie i wliczać do dziennej dawki pokarmu. Alternatywnie, porcja dziennej karmy suchej może być podana jako smakołyk.

Jak długo należy oferować karmę dla szczeniąt?

Dla zalecenia, jak długo należy podawać karmę dla szczeniąt, decydujące znaczenie ma przewidywana wielkość dorosłego zwierzęcia:

  • małe rasy (do 10 kg): powinno się przestawić w wieku ok. 9-12 miesięcy na Mini-Adult
  • średnie rasy (11-25 kg): powinno się przestawić w wieku ok. 12-15 miesięcy na Adult
  • olbrzymie rasy (od 26 kg): powinno się przestawić w wieku ok. 15-18 miesięcy Maxi-Adult

Zasadniczo, gdy faza wzrostu jest prawie zakończona, możesz przestawić psa z karmy dla szczeniąt na karmę dla psów dorosłych.

Ein Beagle frisst Happy Dog Futter aus einem blauen Napf

Przejście na karmę dla psów dorosłych

Karmę uzupełniającą dobiera się w zależności od rasy, predyspozycji metabolicznych i wydajności (np. Mini Adult dla dorosłych psów o wadze do 10 kg i normalnym zapotrzebowaniu na energię. Medium Adult dla dorosłych psów o wadze 11-25 kg i normalnym zapotrzebowaniu na energię. W przypadku średnich i dużych psów w grę wchodzą trzy linie naszych produktów:

  • ekskluzywne receptury dla wrażliwych żywieniowo psów od Sensible,
  • zbilansowane karmy pełnoporcjowe fit & vital oraz
  • NaturCroq, naturalna karma wytwarzana głównie z regionalnych składników.

Jeśli masz w domu dużego lub bardzo dużego psa, nasza karma Maxi Adult dla dorosłych psów o wadze 26 kg lub więcej i normalnym zapotrzebowaniu na energię jest właściwym wyborem.
Jeśli uważasz, że Twój młody pies jest zbyt szczupły lub być może już waży trochę za dużo, możesz dowiedzieć się więcej o idealnej wadze psów tutaj.