Skip to main content
Premium Dog Food Made in Germany

Typowe błędy żywieniowe

Zawsze chcesz dla swojego psa tego, co najlepsze - oczywiście również jeśli chodzi o jego dietę.

Im bardziej zgłębiasz temat zdrowego żywienia psów, tym częściej możesz natknąć się na różne, czasem sprzeczne opinie, często zawierające błędy żywieniowe. Pomożemy Ci odnaleźć się w żywieniowej dżungli i odkryjemy najczęstsze błędy żywieniowe.

Großes Stück Fleisch.

Mit 1: „Pies potrzebuje głównie mięsa, ponieważ pochodzi od wilka.“

To prawda, że dzisiejsze psy domowe mają za wspólnego przodka wilka i że wilki jedzą głównie mięso. Prawdą jest również, że Twój pies potrzebuje mięsa, aby jego dieta była odpowiednia dla gatunku - z drugiej strony, karmienie go wyłącznie mięsem nie jest odpowiednie dla gatunku i jest jednym z najczęstszych błędów żywieniowych. Przez tysiąclecia psy domowe żyjąc razem z ludźmi przystosowały się do różnych nawyków żywieniowych, co przejawia się np. w tym, że psy potrafią metabolizować węglowodany znacznie lepiej niż wilki. Również codzienne życie psa nie jest już porównywalne z życiem wilka: nie musi już sam polować na swoją ofiarę i porusza się znacznie mniej niż jego dziki przodek. Jego zapotrzebowanie na białko, tłuszcz i energię jest więc znacznie niższe. Karma dla psa powinna więc zawierać mięso, ale dieta zbyt bogata w mięso może stanowić ryzyko dla zdrowia nerek i wątroby. Ważna jest odpowiednia mieszanka białka, węglowodanów, tłuszczów, błonnika, minerałów i witamin.

Mit 2: „Zboże jest tanim wypełniaczem w karmie i wywołuje alergie.“

Zboże często wypada źle, w temacie odżywiania. Niektórzy przypisują zbożu właściwości wywołujące alergie, inni mówią, że ma ono negatywny wpływ na choroby takie jak cukrzyca czy zapalenie kości i stawów. Faktem jest, że nie ma żadnych naukowych dowodów na poparcie tych założeń. Co więcej, tylko około 5 procent alergii jest skierowanych na składnik pożywienia. Zboże służy jako ważne źródło składników odżywczych, ponieważ oprócz węglowodanów jako źródła energii, zawiera również białko, błonnik pokarmowy i ważne pierwiastki śladowe i witaminy. Błonnik jest podstawą optymalnej aktywności jelit i zdrowej flory jelitowej.

Mit 3: „Wysoka zawartość mięsa w karmie równa się wysokiej jakości.“

Wysoka zawartość mięsa nie jest jeszcze kryterium jakościowym dobrej karmy dla psów. Z jednej strony istnieją specjalne receptury, takie jak diety nerkowe lub karmy dla seniorów, które nie bez powodu obywają się bez wysokiej zawartości białka. Z drugiej strony terminy mięso i zawartość mięsa nie są jednoznacznie zdefiniowane. Każdy producent może je inaczej interpretować. Podczas gdy my, ludzie, myślimy o mięsie jako o mięsie mięśniowym, rzeźnik odnosi się do wszystkich części ubitego zwierzęcia nadających się do spożycia przez ludzi jako mięso, a więc również słoniny, boczku, kości do zupy, ogona wołowego i organów, takich jak język, serce lub wątroba. Nawiasem mówiąc, dla diety psów ma sens, że nie tylko mięśnie, ale także inne składniki są uwzględnione, ponieważ wilki również konsumują swoją ofiarę prawie całkowicie, więc czyste mięso mięśniowe stanowi tylko niewielką część ich diety. Istotną różnicą jest również to, czy oznaczenie zawartości mięsa odnosi się do świeżych czy suszonych składników (np. deklarowanych jako "jagnięcina" czy jako "jagnięcina, suszona"). Świeże składniki zawierają bardzo dużo wody i dlatego zawartość mięsa wydaje się na pierwszy rzut oka wyższa. Dla bezpośredniego porównania różnych produktów idealne byłoby podanie "udziału białka zwierzęcego w całkowitej ilości białka". Jest to często stosowane i nazwane przez producentów jako miara jakości. Deklarowana zawartość białka surowego zawiera oprócz białka także białka roślinne. Tutaj można znaleźć więcej informacji na temat „składniki: co jest w karmie?“

Mit 4: „Dieta BARF jest zdrowsza dla psa“

Nie ma naukowych dowodów na to, że dieta BARF (bone and raw food) jest ogólnie zdrowsza dla psów. Jak w przypadku każdej formy żywienia, nie każdy pies toleruje surowe karmienie. Ponadto nie każdy czworonóg lubi swoja karmę na surowo. Istnieje również ryzyko przeciążenia nerek i wątroby w przypadku znacznej nadwyżki podaży białka. Badania pokazują nawet, że 9 na 10 domowych racji BARF zawiera mniej lub bardziej poważne błędy w podaży. Jednak Twój pies może pokryć swoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze (dostosowane do wieku, rasy, płci itp.) tylko wtedy, gdy proporcje mięsa, podrobów, warzyw, owoców i olejów są dokładnie do niego dostosowane. Jeśli chcemy obliczyć odpowiednią rację BARF dla naszego psa, warto poprosić o radę specjalistę, aby uniknąć błędów żywieniowych.

Mit 5: „Alergii u psów można uniknąć dzięki odpowiedniej karmie.“

W zasadzie Twój pies może rozwinąć alergię na każdy składnik pożywienia w swojej diecie, a także na prawie każdą inną substancję w swoim otoczeniu. Jeśli spojrzeć na wszystkie przypadki alergii, alergie na składniki pokarmowe u psów są stosunkowo rzadkie. Aby doszło do uczulenia, organizm musi mieć przynajmniej jeden kontakt z alergenem, co oznacza, że pies może reagować alergicznie tylko na te składniki pokarmu, które już raz zjadł. Jeśli od początku unikamy danego składnika karmy, pies nie może rozwinąć alergii na ten składnik, ale może rozwinąć alergię na wszystkie inne składniki, które przyjmuje wraz z karmą. Dlatego całkowite unikanie poszczególnych składników karmy bez konkretnego (medycznego) powodu nie ma sensu. Tutaj znajdziesz więcej na temat alergii i nietolerancji pokarmowych u psa.

Mit 6: „wysłodki buraczane oznaczają, że w żywności jest dużo cukru“

Wysłodki buraczane są pozostałością po usunięciu z buraków dużej części cukru. W rzeczywistości rozróżnia się niemelasowane wysłodki buraczane (o niskiej zawartości cukru) i melasowane wysłodki buraczane (o wysokiej zawartości cukru). Jednak karma sucha dla psów zawiera niskosłodzone wysłodki buraczane. Zastanawiasz się, co właściwie oznacza "niskosłodzone"? Oto przykład: W 100 g karmy suchej znajduje się zaledwie 0,2 g cukru - tak mało, że uwzględnia się go nawet w specjalnych dietach, takich jak karma dla cukrzyków. Wysłodki buraczane są również cennym źródłem rozpuszczalnego błonnika pektyny, który wspiera rozwój stabilnej flory jelitowej i zapewnia dobrą jakość odchodów.

Mit 7: „Karma tłoczona na zimno jest lepsza, ponieważ składniki odżywcze nie są podgrzewane do tak wysokiej temperatury.“

W procesie tłoczenia na zimno wykorzystuje się temperaturę do 82 °C. Drobno zmielone surowce są wtłaczane pod ciśnieniem do form. W ten sposób powstają solidne, ciężkie pelety paszowe. Wyraźna wada: wybór surowców nadających się do tego procesu jest technicznie ograniczony. Ponadto, aby zapewnić zabicie zarazków, przed procesem tłoczenia na zimno surowce są również podgrzewane do wysokiej temperatury.

W przypadku produkcji krokietów w procesie o wyższej temperaturze (ekstruzja) składniki są podgrzewane przez krótki czas do temperatury około 130 °C. Proces ten ma nie tylko tę zaletę, że wybór odpowiednich surowców jest znacznie większy, ale również węglowodany zawarte w karmie są bardzo dobrze rozkładane i dzięki temu mogą być optymalnie wykorzystane przez Twojego psa. Naprawdę wyskakują, co można poznać na widocznych porach na krokiecie. Pory te ułatwiają również przenikanie soków trawiennych. Dzięki temu procesowi cieplnemu karma może być dłużej przechowywana, ponieważ ewentualne mikroorganizmy zostały zabite przez podgrzewanie. Witaminy, pierwiastki śladowe i minerały, które nie są wystarczająco zawarte w surowcach, muszą być uzupełnione w obu procesach produkcyjnych.

Mit 8: „Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego to odpady niskiej jakości.“

Produkty uboczne przetwarzane w produkcji karmy dla zwierząt są ściśle określone przez prawo żywnościowe i składają się głównie z mięsa mięśniowego, organów, skóry, tkanki łącznej, chrząstek i kości. Dzięki temu są one znacznie bardziej zgodne z naturalną dietą Twojego psa niż czyste mięso. Stosowanie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego zgodnie z prawem żywnościowym ma sens również z etycznego i ekologicznego punktu widzenia, ponieważ wykorzystuje się jak najwięcej części z ubitego zwierzęcia. Składniki z ubitych zwierząt, które są niebezpieczne dla zdrowia, z zasady nie mogą być stosowane w karmie dla zwierząt domowych.

Mit 9: „Psy nie muszą myć zębów.“

Ogólnie rzecz biorąc, wskazane jest, aby zwrócić uwagę na pielęgnację zębów u psów. Dzieje się tak dlatego, że problemy stomatologiczne i kamień nazębny u psów mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Bakterie zawarte w płytce nazębnej z czasem doprowadzają do stanów zapalnych dziąseł - w dłuższej perspektywie powoduje to ich cofanie się i istnieje ryzyko utraty zębów. Bakterie powodują jednak szkody nie tylko miejscowo w pysku, ale mogą również przemieszczać się przez krew do narządów takich jak wątroba, nerki, serce i płuca, uszkadzając je. Co więc możesz zrobić, aby zapobiec problemom stomatologicznym u swojego psa? Najlepiej od samego początku przyzwyczajać psa do pielęgnacji zębów. Aby oczyścić zęby psa, można użyć np. nakładki na palec lub wyszczotkować zęby psa odpowiednią szczoteczką do zębów dla psów i specjalną pastą dla psów. Kamień nazębny może jednak z czasem narastać. Twój lekarz weterynarii może ocenić, kiedy nadszedł czas na profesjonalne czyszczenie zębów.

Bei einem jungen Hund werden vom Tierarzt die Zähne kontrolliert

Źródła

Kohn, B., Schwarz G.: Praktikum der Hundeklinik. 12. Ausgabe, Thieme 2017
Meyer, H., Zentek, J.: Ernährung des Hundes: Grundlagen – Fütterung – Diätetik. 6. Auflage, Enke 2010