Skip to main content
Premium Dog Food Made in Germany

Odpowiednia porcja mięsa

Podczas gdy niektórzy właściciele psów stosują dietę wegetariańską, inni karmią swoich czworonożnych przyjaciół wyłącznie mięsem.

Wiele osób porusza się jednak pomiędzy tymi dwoma skrajnymi dietami i być może zastanawiasz się, ile mięsa naprawdę potrzebuje Twój pies. Tutaj dowiesz się, jak wygląda zbilansowana dieta psa i jaką rolę odgrywa w niej zawartość mięsa.

Jakiej ilości mięsa naprawdę potrzebuje mój pies?

„Pies potrzebuje mięsa!“ - zapewne słyszałeś to zdanie od innych właścicieli psów. To prawda, że psy wywodzą się od wilków i że wilki w dużej mierze żywią się mięsem. Ale prawdą jest też, że dzisiejsze psy domowe nie są już wilkami. Rozwój od wilka do psa trwał wiele dziesiątek tysięcy lat, w których organizm przystosował się do innych warunków i potrzeb. Szczególnie jeśli chodzi o zapotrzebowanie energetyczne, większość psów znacznie różni się od swojego wspólnego przodka. Najprawdopodobniej Twój pies nie musi już pokonywać 50 kilometrów dziennie, aby przemierzać swoje terytorium lub szukać zdobyczy. Typowy pies rodzinny rzadko pokonuje więcej niż siedem do ośmiu kilometrów dziennie. Dlatego Twój pies potrzebuje zazwyczaj umiarkowanej podaży energii z mniejszą ilością tłuszczu i większą ilością białka. Szczególnie ważny jest zrównoważony stosunek mięsa, węglowodanów i błonnika.

Ale co właściwie oznacza zawartość mięsa w karmie dla psów?

Czy wiesz, że pojęcie zawartości mięsa nie jest naukowo zdefiniowane? Prowadzi to do znacznie różniących się deklaracji na opakowaniach. Ale jak to się dzieje? Oprócz ilości bazowej (czyste mięso lub całkowita ilość świeżych składników pochodzących ze zwierzęcia), czynnikiem decydującym o procentowej deklaracji zawartości mięsa jest to, czy użyto świeżego mięsa czy suszonych surowców. Świeże mięso i podroby składają się średnio w 70 % z wody. Podgrzewanie podczas produkcji suszonego mięsa usuwa większość wody. W ten sposób pozostaje około 30 % suszonego mięsa. Może ono być transportowane i przechowywane w sposób bardziej przyjazny dla środowiska i zrównoważony. W przypadku przetwarzania świeżego mięsa, jest ono przetwarzane natychmiast, bez poprzedzającego procesu suszenia. Zawartość wody w mięsie jest usuwana dopiero podczas procesu produkcji karmy suchej. Poważne oświadczenie na karmie definiuje "zawartość mięsa" jako udział białka zwierzęcego w całkowitej ilości białka w karmie dla psów.
Szybko staje się jasne, dlaczego trudno jest porównać podaną zawartość mięsa. Szczególnie w przypadku karm dla psów, które bazują na suszonych surowcach, zawartość mięsa jest znacznie niższa. Dzieje się tak dlatego, że suszone mięso ma wyjątkowo niską zawartość wody. Nawet jeśli do produkcji karmy dla psów używa się wyłącznie świeżych składników, to na koniec pozostaje tylko suszona część. Aby móc porównać karmy dla psów różnych producentów pod względem udziału białka zwierzęcego, należałoby konsekwentnie deklarować udział suszonej części. Jednak, zwłaszcza w przypadku karmy suchej dla psów, producenci mogą stosować różne wartości przy deklarowaniu składników. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że dana karma dla psów ma więcej mięsa niż inny produkt. Decydujące jest jednak po pierwsze to, co jest opisane jako mięso: Czy jest to czyste mięso, czy całkowita ilość świeżych składników pochodzących ze zwierzęcia? Po drugie, istotne jest, czy składniki są przetwarzane na świeżo, czy suszone. W Happy Dog podajemy tylko realną cześć suszonego mięsa. Oznacza to, że zawartość mięsa w naszych produktach jest w rzeczywistości znacznie wyższa niż wydaje się na pierwszy rzut oka.

Zawartość mięsa w karmie dla psów Happy Dog

Do naszych karm używamy mięsa, a także bogatych w składniki odżywcze podrobów ze świeżo ubitych i nadających się do spożycia zwierząt. Zwracamy uwagę na najlepszą jakość w źródłach surowców zwierzęcych. Dla psa ważne jest, aby zawartość białek zwierzęcych lub mięsa był znacznie wyższy niż zawartość białek roślinnych. W Happy Dog zawartość białka zwierzęcego stanowi do 90 % całkowitej ilości białka. Odkryj różnorodność sortów karmy suchej dla psów Happy Dog tutaj.

Die richtige Portion Fleisch

Fleisch und wertvolle tierische Proteine in bester Qualität sind der wichtigste Bestandteil in unserer Tiernahrung. 
In der Happy Dog Trockennahrung liegt dieser Anteil am Gesamtprotein bei bis zu 90 %

Die richtige Portion Fleisch

Fleisch und wertvolle tierische Proteine in bester Qualität sind der wichtigste Bestandteil in unserer Tiernahrung. 
In der Happy Dog Trockennahrung liegt dieser Anteil am Gesamtprotein bei bis zu 90 %

Karma dla psów z wysoką zawartością mięsa

Oczywiście nasza karma mokra dla psów ma również wysoką zawartość mięsa i zapewnia Twojemu pupilowi wszystko to, czego potrzebuje. Nasza karma mokra Happy Dog z dużą ilością mięsa jest dostępna w 10 różnych sortach. Z pewnością więc znajdzie się coś, co przypadnie do gustu Twojemu psu.

Bezzbożowa karma dla psów z wysoką zawartością mięsa

Czy Twój pies ma bardzo wrażliwy żołądek lub lekarz weterynarii stwierdził u niego nietolerancję pokarmową? W takim razie liczne bezzbożowe odmiany Happy Dog mogą być właściwym wyborem dla Twojego pupila. Oczywiście dbamy również o to, aby nasza bezzbożowa karma sucha dostarczała Twojemu psu wystarczającą ilość mięsa. Wiele sortów bazuje na źródle białka zwierzęcego (monoproteinie) i jest produkowana bez zbóż, natomiast z ziemniakiem. Czy Twój pies ma nietolerancję ziemniaków? Tutaj również możemy pomóc: w Happy Dog Sensible Piemonte lub Mini Piemonte jako wyłączne źródło węglowodanów stosujemy włoskie kasztany. Odkryj naszą bezzbożową karmę dla psów.

Porównanie karmy suchej i mokrej - tak to działa!

Różnica w zawartości wody w karmie suchej i mokrej utrudnia porównanie zawartości składników odżywczych, takich jak zawartość białka. Sensowne porównanie jest możliwe tylko poprzez określenie tzw. suchej masy (DM) - czyli ilości składników odżywczych w 100-procentowym stanie wysuszenia.

Przykład obliczeniowy pokazuje, jak można porównać zawartość składników odżywczych:
Porównanie zawartości białka w dwóch dietach nerkowych, A (karma sucha) i B (karma mokra)
Dieta nerkowa A (karma sucha) zawiera:
10 % wilgotności, 12,5 % białka surowego. 100 % oryginalnej karmy - 10 % wody = 90 % DM.
12,5 (białka surowego): 90 (DM) x 100 = 13,8 % białka surowego w DM
Dieta nerkowa B (karma mokra) zawiera:
61 % wilgotności z 6,8 % białka surowego. 100 % oryginalnej karmy - 61 % wody = 39 % DM.
6,8 (białka surowego): 39 (DM) x 100 = 17,4 % białka surowego w DM

Ten przykład pokazuje, że karma mokra zawiera znacznie więcej białka, niż by się wydawało. Dlatego ważne jest odpowiednie przeliczenie, jeśli chcemy porównać karmę mokrą z karmą suchą.